home    search and sitemap Pyc   | Eng  
Moscow Biennal of Contemporary Art

biennale

program

press

for visitors


Special projects

Special projects

 

0 PERFORMANCE — THE FRAGILE BEAUTY OF CRISIS
Curator: Mirjam Varadinis
Venue: Moscow State Exhibition Hall "New Manege"

ART AGAINST ART: YESTERDAY AND TODAY
Venue: Zverev’s Center of Contemporary Art

BITS TO PIECES
Organizer: Department of Digital Art, University of Applied Arts Vienna
Venue: Central House of Artists

BOOK-ART-BOTANY
Curators: MihailPogarskii, Zhanna Rubak
Venue: The State Darwin Museum, the roof

“CLOUD” AT  “FABRIKA”
Curator: Victor Skersis
Venue: PROEKT_FABRIKA

DUTCH PROTEST MUSEUM
Curator: Katja Sokolova
Venue: ARTPLAY Design Center, Small Hall 

DECODING
Curators: N.Sharangovich, M.Barazna
Venue: the State Central Museum of Contemporary History of Russia

DEFINING THE ROUTE
Curator: Alexandra Danilova, Alexander Sokolov
Venue: ARTPLAY Design Center

ET IN ARCADIA EGO
Curator: Sergey Khachaturov
Venue: PROEKT_FABRIKA

FOREIGNERS EVERYWHERE. FROM JANA & EDUARD POMERANZ COLLECTION  
Curator: Ami Barak
Venue: Jewish Museum and Tolerance Center

GHOST IN THE SYSTEM - SCENARIOS FOR RESISTANCE
Video works and installations from the collection of de Hallen Haarlem, Netherlands
Curators: Xander Karskens, Irina Gorlova
Venue: National centre for contemporary arts (NCCA)

GUSLITSA: THE HOUSE OF CULTURE
Curator: Arts Council
Venue: International Cultural and Educational Center "Creative Hub-Estate Guslitsa" 

HEAVY METAL 
Curator: Egor Koshelev
Venue: VINZAVOD Centre for Contemporary Art, Arched Hall

HOURRA L'OURAL
Curator: Ilya Shipilovskiy
Venue: Ural branch of the National Center for Contemporary Arts, Ekaterinburg

ICE LABORATORY
Curator: Daria Parkhomenko
Venue: LABORATORIA Art&Science Space

LENIN : ICEBREAKER
Curators: Stella Rollig, Simon Mraz
Venue: Murmansk, Icebraker “Lenin”; D.E.V.E. Gallery-Moscow

BOOK ON THE SPEARHEAD OF CONTEMPORARY ART
Committee: Vasily Vlasov, Viktor Loukin, Vitaly Patsukov, Mikhail Pogarsky, Alexandra Orlova
Venue: Russian State Art Library

MEASURING THE LENGTH OF THE METER
Curator: Sofia Gavrilova
Venue: White chambers

MEDIA YARD
Curators: Marina Zvyagintseva (author of the concept, independent curator), Vitaliy Patsyukov (curator, Head of interdisciplinary programs department of National Center for Contemporary Arts)
Venue: Khitrovskiy per., 2/8, bld.5

METAMORPHOSES MATERIAL
Curators: Alla Nadezhdin Natalia Arkharova
Venue: Slovak Institute, showrooms MGHPA name SG Stroganoff

METAFORMOSES
Curators: Marina Fomenko, Innokentiy Sharkov
Venue: The State Museum of the History of Gulag

MYTHOLOGIES OF MOSCOW
Curator: Maria Udovydchenko
Venue: Museum of Moscow, Proviantskie Sklady

MIGRANTS
Curators: Nataliya Kamenetskaya, Annouchka Brochet
Venue: RSUH Museum Center

MODERN ART MUSEUM:
THE DEPARTMENT OF LABOUR AND EMPLOYMENT

Curators: Kirill Svetlyakov, Sofia Terekhova
Venue: The State Tretyakov Gallery. Krymsky Val, 10. Halls 39-42.

NEW TIMES OF BIOPOLITICS
Curators: Andrey Prigov, Maria Arendt
Venue: Artplay Design Сenter

NOTHING OF THE KIND
Curator: Vladimir Logutov
Venue: Museum of Moscow, Provision Warehouses, building 2

OFF-MODERN
Curator: Svetlana Boym
Venue: Stella Art Foundation

PERM CORAL REEF
Curator: Marat Gelman
Venue: VINZAVOD Centre for Contemporary Art

PLAYING NATURE
Curator: Ekaterina Krepennikova
Venue: Center of Contemporary Art SOKOL

PROMEMORIA
Curators: Kirill Gavrilin, Natalia Arkharova
Venue: Exhibition hall of Moscow State Art-Industrial Academy named after Stroganov

RECONSTRUCTIONS
Curator: Elena Selina
Venue: Ekaterina Cultural Foundation

ROOM ROOM ROOM
Festival of room performance and dance on Povarskaya street
Curators: Alexandra Konnikova, Konstantin Grouss
Venue: International Culture Project «Art-Residence»  

ROOTS AND GROWTH – US
Curator: Mayuko Ogawa
Venue: The State Central Museum of Contemporary History of Russia

SLUIZEN. CHANGE OF POLES
Curators: Maarten Bertheux, Vitaly Patsyukov, Kolesnikov/Denisov
Venue: Moscow Planetarium

SPACE OF EXCEPTION
Чрезвычайные и Полномочные

Curator: Elena Sorokina
Co-curator: Jelle Bouwhuis
Venue: ARTPLAY Design Center

SOIL AND SPIRIT
Curator: Alexandr Schumow
Venue: State Exhibition Hall «Na Kashirke»

THERE IS A VISITOR # 13
Curator: r a k e t a
Co-curators: Anna Linder & Martin Schibli
Coordinator of the project in Moscow: Yana Shklyarskaya, Head of exhibitory projects of State Darwin museum
Venue: State Darwin Museum, Moscow

TETRACTYS
Curators: Sergey Anufriev, Bronislav Vinogrodskiy, Hermes Zoigott, Den Kryuchkov, Mita Nesterov
Venue: Artistic center MosChaos

TOGETHER AND APART. THE URBAN FAMILY IN RUSSIA IN THE TWENTIETH CENTURY
Curators: Gijs Kessler, Jarun de Vries, Maria Ametova
Venue: The Schusev State Museum of Architecture in Moscow

TWENTY FOR ONE
20 Regions for 1 Italy, 20 Artists for 1 Exhibition
Curator: Martina Corgnati
Venue: Zurab Tsereteli Art Gallery 

UCHRONIA
Curators: Nedda Al-Madani and Tatiana Sherstyuk
Venue: Shchusev State Museum of Architecture, L “Ruin”*

UDMURTIA. RESEARCH
Curators: Sofia Gavrilova, Daria Kravchuk
Venue: All-Russian Decorative Applied and Folk Art Museum 

WEIGHTLESSNESS
Curator: Elena Selina
Venue: Museum and Exhibition Center "Worker and Kolkhoz Woman"

WOLVES AND SHEEP
Curator: Vera Pogodina
Venue: The State Literature Museum (I.S.Ostroukhov House)

 

biennale

program

press

for visitors